Trolejbusy v Praze

 

 

 

 

Trolejbusy v Praze dříve

 

Trolejbusy jinde

 

Návrat trolejbusů do Prahy

 

Kolejová doprava

 

Dění v Praze a okolí

 

Web

 

Kontaktní informace

www.trolejbusyvpraze.net

Vytvořil:    Antar    2007 - 2022

mail:   antar@trolejbusyvpraze.net

 

Technické informace

Kliknutím na záhlaví "Trolejbusy v Praze" se vždy dostanete na úvodní stranu - index.

Rozlišení monitoru na šířku:

800 px - použitelné, ale velmi omezeně (nedoporučuje se),

1024 px - dobře použitelné,

1280 px nebo vyšší - optimální, hlavně kvůli větším obrázkům a mapám, kterých je na webu docela dost.

 

Externí odkazy

 

 

Sektory a varianty navržené sítě a linek trolejbusů


Jako nejvhodnější s ohledem na budoucí provádění změn, ale i softwarové možnosti tvorby map, pracnost zpracování atd., se jeví sektorový návrh trolejbusové sítě. Vzniká tak jakási stavebnice, ve které je město Praha rozděleno na 4 sektory. Linky a tratě trolejbusových linek jsou v každém sektoru řešeny samostatně ve více variantách. Návrh počítá i s tím, že pro mnoho navržených trolejbusových tratí a linek existují i alternativní návrhy tramvajových tratí, případně prodloužení metra, rozvoj železnice atd. Vše je navzájem kombinovatelné, takže kombinací variant lze vytvořit prakticky jakoukoliv budoucí podobu trolejbusové sítě v Praze.

 

Dělení Prahy na sektory

Kliknutím do nepřekrývající se oblasti příslušného sektoru Prahy se dostanete na stránku tohoto sektoru s jeho variantami linek trolejbusů. Nebo použijte přehledovou tabulku sektorů pod mapou.

P56 - Praha 5 a 6, Dejvice, Smíchov, Jihozápadní Město SM - Severní Město, Vysočany, Letňany, Čakovice P4JM -  Praha 4 a Jižní Město ZB - Zbraslav, Lipence


 

Přehled oblastí a variant trolejbusových linek

Sektor Oblast Varianty

Levý břeh

P56, ZB

Společné řešení oblastí P56 a ZB

Praha 5 a 6 - Smíchov, Dejvice, Motol, Suchdol, Strahov, Jinonice, Košíře, Petřiny, Ruzyně, Jihozápadní Město, Řeporyje, Stodůlky, Zličín; Zbraslav, Chuchle, Lipence

SM

Severní Město, Bohnice, Čimice, Letňany, Prosek, Kobylisy, Vysočany, Čakovice, Hrdlořezy, Malešice, Strašnice, Žižkov

P4JM

Praha 4 - Modřany, Libuš, Lhotka, Krč, Michle, Jižní Město, Háje, Petrovice, Spořilov, Opatov, Hostivař

 

 

Společná charakteristika variant

 

Všechny uvedené varianty obecně předpokládají:

  • Vybudování trasy metra D se stanicemi Depo Písnice - Písnická - Nové Dvory - Zálesí - Nádraží Krč - Olbrachtova - Pankrác - Náměstí Bratří Synků - Náměstí Míru - Hlavní nádraží - Náměstí Republiky. Návrh lze použít, i když bude vybudována jen kratší varianta metra D v úseku Pankrác - Písnice jako větev trasy C. Stejně tak lze uvedené řešení použít i při jiném ukončení trasy D v centru - Hlavní nádraží, Náměstí Míru, nebo prodloužení metra D dále na Žižkov a do Vysočan.

  • Vybudování čtyř nebo pěti trolejbusových vozoven - v lokalitách Řepy, Klíčov, Hostivař, Michle (Vršovice) a Libuš. Vozovny Řepy, Klíčov, Hostivař a Vršovice (Michle) vzniknou úpravou stávajících objektů pro autobusy DP. Vozovna Libuš je situována poblíž areálu bývalého masokombinátu v Písnici. Vozovny nemusí být realizovány všechny, záleží na rozvoji sítě a provozních potřebách.

  • Vybudování Dvoreckého mostu přes Vltavu pro tramvaje a parciální trolejbusy. Je možné též využití Barrandovského mostu pro trolejbusy, s instalací trolejového vedení.

  • Vybudování tramvajové tratě Sídliště Modřany - Libuš.

  • Vybudování tramvajové tratě Podbaba - Suchdol.

  • Vybudování tramvajové tratě Spořilov - Háje - Jižní Město.

  • Vybudování spojení Podbaba - ZOO sever - Bohnice - Vozovna Kobylisy tramvajovou tratí (výhledově) nebo kapacitně srovnatelnou visutou lanovou dráhou (v blízké budoucnosti) v návaznosti na tramvaje.

  • Vybudování tramvajové tratě Stadion Strahov - Malovanka.

  • Do vybudování výše uvedených tramvajových tratí bude v dotčených lokalitách zachována ekvivalentní autobusová doprava. Návrh trolejbusové sítě je koncipován pokud možno tak, aby trolejbusy výstavbě a provozu uvedených tramvajových tratí pokud možno nebránily (příp. můžou být jejich předstupněm).

Varianty můžou obsahovat i další možné změny v síti MHD, které budou popsány u jednotlivých variant, nebo v sekci variant návazné dopravy.

 

Poslední aktualizace 11. 05. 2021

 

NAHORU