Trolejbusy v Praze

 

 

 

 

Trolejbusy v Praze dříve

 

Trolejbusy jinde

 

Návrat trolejbusů do Prahy

 

Kolejová doprava

 

Dění v Praze a okolí

 

Web

 

Kontaktní informace

www.trolejbusyvpraze.net

Vytváří:   
Antar       
od roku 2007 

mail:  
antar@trolejbusyvpraze.net

 

 

 

 

Technické informace

Kliknutím na červenožluté záhlaví
"Trolejbusy v Praze"
se vždy dostanete na úvodní stranu.

 

 

 

 

Externí odkazy

 

 

 

Trolejbusy ve světě

Současnost a historie

Podívejme se na možnosti, které se ve světě trolejbusů nabízejí dnes. Tedy do měst, kde jsou trolejbusy již dávno zavedeným a osvědčeným dopravním prostředkem, který nejen přežil do současnosti, ale po různých peripetiích se dále rozvíjí. Některá města dokonce i dnes, v 21. století, zakládají nové trolejbusové provozy, nebo o nich zcela vážně uvažují. Mnohá města tedy můžou být pro Prahu inspirací a zdrojem poučení, jak se to má (i nemá) dělat.

Dnešní trolejbusy jsou technicky velmi vyspělá vozidla, většinou nízkopodlažní. Používají se v různých délkách, nejčastější jsou 12, 15 (třínápravové) a 18 m (kloubové dvoučlánkové) a také 23 až 24 m (tříčlánkové) vozy.  Výrobců je mnoho, moderním trendem je většinou použití autobusových karosérií s vestavěnou elektrickou výzbrojí. Unifikace některých dílů usnadňuje údržbu. Zde je několik ukázek moderních trolejbusových vozidel a systémů.


Neoplan

Dva nizkopodlažní kloubové Neoplany. Levý snímek je z Bergenu (Norsko), pravý z Řecka (patrně z Atén). Dnes je firma Neoplan minulostí, stala se součástí výrobce MAN a jako samostatná značka již neexistuje. [10]
Starší typ Neoplanu, provozovaný někde ve Švýcarsku. Snímek odhadem z 90. let.


 

HESS

Švýcarské trolejbusové provozy jsou známy spolehlivostí a vysokou kvalitou vozidel i infrastruktury. V moha městech se používají velkokapacitní dvoučlánkové a tříčlánkové trolejbusy značky HESS.
Vlevo a uprostřed novější provedení, vpravo starší verze.

Vnitřní uspořádání interiéru u tříčlánkového HESSu.


 

Crystalis

Trolejbusy Crystalis s designem 21. století ve francouzském Lyonu. Mimochodem, na zdejší modernizaci trolejových výhybek se podílela pražská firma Elektroline. [10]


Vyskytují se ve standardním i kloubovém provedení a vyznačují se výrazně zaoblenou karosérií se zakrytými koly.


Vpravo novější varianta, s poněkud robustnějším a poněkud neohrabaně působícím designem. A s kamerou na čele pro automatické navádění vozidla.

 

Solaris

Starší vozy. Patnáctimetrový Solaris Trollino, staršího typu, v litevském Vilniusu - ten šestikolák vlevo. Zelený Solaris standardní délky jezdí ve švédské Landskroně.[10]
Dvoučlánkové trolejbusy Škoda Solaris pro rumunskou Kluž. Čtvrtá generace Solarisů má výrazně hranatý design.


Tříčlánkové varianty Solarisů. Vlevo červenobílý vůz Škoda Solaris 24m v barvách PID určený pro Prahu.

Zdroj: Zdopravy.cz, mhd86.cz
Ovšem i polská firma Solaris vyvinula v roce 2012 designový trolejbus tvarem připomínající vlak Pendolino. Záběry jsou ze zkušebních jízd v Salzburgu.


Pozdější tříčlánková verze Trollino 24 Metro Style.
Otázkou je ovšem, zda má takové "efektní" provedení v městském provozu vůbec smysl. Pro rychlosti kolem 50 km/h, kterou se většinou jezdí v městském provozu, nemá toto provedení z hlediska aerodynamiky vozidla a úspor energie praktický význam, vliv odporu vzduchu se projeví až při mnohem větších rychlostech, kterých trolejbusy zpravidla nedosahují. Mimoto taková konstrukce dost prodražuje cenu vozidla a zbytečně ubírá vnitřní prostor, což si ne každý dopravní podnik chce a může dovolit. Proto takové provedení asi spíše zůstane "čistě designovou" záležitostí.

Proto se mnohde dává stále přednost jednoduššímu a účelnějšímu "hranatějšímu" provedení - viz zmíněné dvou- a tříčlánkové trolejbusy Škoda Solaris.
 

Bohdan, MAZ

Jdeme na Východ. Vlevo tovární vizualizace standardního Bohdanu, vpravo kloubový Bohdan v provozu (nebo krátce před uvedením do provozu) někde na Ukrajině. Trolejbusy tohoto typu dnes nahrazují staré vozy na mnoha místech bývalého Sovětského Svazu, např. na světoznámé trati Jalta - Simferopol nahrazují staré československé vozy Škoda 9 Tr.
MAZ. Vlevo trolejbus, vpravo detailní pohled na čelo autobusu stejného typu a se shodnou karosérií. Také velmi zdařilý a jednoduchý design.


Ovšem i v bývalých postsovětských zemích se občas vyskytne nové vozidlo atypické konstrukce. Tohle je záběr z Běloruska.


 

Viseon

Někdy nalezneme trolejbusy i v zemích, kde bychom to nečekali. Trolejbusy Viseon jsou vyvinuty pro Rijád v Saudské Arábii, kde mají zajišťovat dopravu do tamního univerzitního areálu. I v takové ropné velmoci, jako je Saudská Arábie, tedy pomalu nacházejí trolejbusy svoje uplatnění. Je to jen takový marketingový počin "na efekt", nebo si i Saudská Arábie uvědomuje, že ropa jednou dojde? Rozhodně je to, aspoň co se týče vozidel, pojato ve velkém stylu.

Designéři se i tady, jak vidno, vyřádili.


Elektrická výzbroj ještě v době focení  není namontována, takže vozy jsou ještě bez sběračů.


Interiér vozidla je docela luxusní. Klimatizace samozřejmě nebude chybět.

Zdroj: SPPTD


 

Van Hool

Belgický výrobce Van Hool. Jeho starší typy trolejbusů jsou zachyceny v Eslingenu (Německo) a Milánu (Itálie).
Novější trolejbusy Van Hool řady ExquiCity. Výstava UITP v Dubaji v roce 2011. Další zajímavý designový počin. [30]


A takto vypadá při provozu v ulicích. Nová vozidla ExquiCity jsou určena pro systémy BRT (Bus Rapid Transport), tedy "chytré" systémy preferovaných páteřních linek nekolejové MHD, a dle vyjádření výrobce kombinují flexibilitu autobusu s efektivitou tramvaje, pohodlí a rychlost.
Dvoučlánková a tříčlánková varianta řady ExquiCity.


 

 Mechanické naváděcí systémy

Zajímavý systém byl více než 20 let provozován ve francouzském městě Nancy. Jedná se o trolejbus s mechanickým naváděcím systémem, i když je někdy nesprávně označován jako "tramvaj na pneumatikách". Motivací bylo vyvinout prostředek přibližně stejné kapacity jako tramvaj, ale s levnějšími náklady na stavbu. Vodící kolejnice a vyhrazené pásy jsou tedy zřízeny pouze v centru města.

V roce 2023 už je rozhodnuto o demontáži naváděcích kolejnic a systém bude převeden na "klasické" článkové parciální trolejbusy.

Ze snímků je patrná vodící kolejnice v ose dráhy trolejbusu. Je to systém dosti problematický a těžkopádný a lze ho označit za slepou uličku vývoje.
V úsecích na periferiích města se ovšem z "tramvaje" stává klasický trolejbus.

Zdroj: SPPTD


 

Optické naváděcí systémy

Mají dnes daleko lepší šance do budoucna než ty mechanické. Motivací je opět skloubit výhody samostatného tělesa pro tramvaj s flexibilitou a nízkou cenou zřízení nekolejové MHD. Jeden takový systém byl uveden do provozu v katalánském městě Castello. Snímky jsou převzaty z www.enatcar.net.




Nad čelní orientací má trolejbus umístěnu kameru, která sleduje dvojitou přerušovanou čáru na vozovce. Počítač pak vyhodnocuje a koriguje dráhu vozidla. Také tento trolejbusový systém je kvůli pevné stopě vozidla nesprávně nazýván "tramvají", i tato vozidla ovšem umožňují plně ruční řízení.


Trolejbusové tratě v Castellu. Za pozornost stojí nejen "tramvajový" střední BUS-pás s dvojitými bílými vodícími čarami, ale i způsob upevnění troleje na závěsná lana visutého mostu.

Zajímavosti ze světa z historie i současnosti

Nejen Česko je trolejbusovou velmocí. Trolejbusy jsou velmi rozšířené např. v zemích bývalého východního bloku.

Ovšem technický stav vozidel a infrastruktury tam bývá často tristní. Tohle rozhodně není příklad hodný následování.


 

Jiná města v Evropě své provozy úspěšně udržují a rozšiřují, jako např. ve Švýcarsku, najdou se ovšem i taková, která měla podobný osud jako Praha - kdysi trolejbusy zrušili a teď je zase zavádějí. A konečně jsou města, která zavádějí na prahu 21. století zcela nové provozy.

Trolejbus s vlečným vozem v Lausanne v 90. letech. Ve Švýcarsku bylo používání vlečných vozů docela rozšířené.


Tříčlánkový trolejbus Volvo, provozovaný v 90. letech.
 

Londýn zrušil svůj trolejbusový provoz koncem 60. let, když deset let předtím zlikvidoval tramvaje - a dnes reálně uvažuje nejen o obnově tramvají, ale i trolejbusů, a to dokonce v hodně "futuristické" podobě. Původní londýnské trolejbusy byly zavedeny v 50. letech jako náhrada za tramvaje. Byly typicky dvoupatrové v tradičních barvách.

Londýn měl ve své době největší trolejbusovou síť na světě.

[18]

 


[18]


 

A takhle možná vypadá blízká budoucnost. Anglická města se k trolejbusům zase vracejí. Projekt v Londýně je již zpracován, dalším městem, které vážně připravuje zavedení trolejbusů, v moderní podobě páteřního systému MHD, je Leeds.

Návrh trolejbusů pro Leeds. Má zde vzniknout trolejbusová síť s páteřními linkami na způsob BRT (Bus Rapid Transport)


 

Novodobé trolejbusy v Británii - návrhy, projekty, vizualizace... http://www.tbus.org.uk/

Leeds

http://www.ngtmetro.com/

http://www.tbus.org.uk/leeds.htm

Edinburgh

http://www.tbus.org.uk/edinburgh.htm

London

http://www.tbus.org.uk/wlt.htm

http://www.tbus.org.uk/roadshow.htm

 


Návrh trolejbusů pro Londýn.

[19]

 


Vozidla působí hodně moderně, uvažuje se i o tříčlánkových trolejbusech.

[19]

 


Na návrhu trolejového vedení (vlevo) je vidět, že návrh dělal designér a ne trolejář :-). Ovšem zajímavější je řešení trolejbusové tratě na vlastním tělese (vpravo) - na takovém úseku lze v budoucnu bez problémů vybudovat tramvajovou trať.

 

Poslední aktualizace 23. 04. 2023

NAHORU