Trolejbusy v Praze

 

 

 

 

Trolejbusy v Praze dříve

 

Trolejbusy jinde

 

Návrat trolejbusů do Prahy

 

Kolejová doprava

 

Dění v Praze a okolí

 

Web

 

Kontaktní informace

www.trolejbusyvpraze.net

Vytváří:   
Antar       
od roku 2007 

mail:  
antar@trolejbusyvpraze.net

 

 

 

 

Technické informace

Kliknutím na červenožluté záhlaví
"Trolejbusy v Praze"
se vždy dostanete na úvodní stranu.

 

 

 

 

Externí odkazy

 

 

 

Trolejbusy v Česku

Co jezdí v našich městech

Trolejbusy v českých městech jsou převážně tuzemské výroby, vyvíjené českými firmami nebo výrobci v okolních zemích ve spolupráci nejčastěji s plzeňskou Škodou Electric, která dodává elektrickou výzbroj. Používají se v délkách 12, 15 (třínápravové) a 18 m (kloubové dvoučlánkové) vozy. Výrobců je několik, moderním trendem je většinou použití autobusových karosérií s vestavěnou elektrickou výzbrojí.


Solaris

Polský výrobce autobusů a trolejbusů, které byly původně vyráběny v licenci firmy Neoplan. Karosérie jsou stejné pro trolejbusy i autobusy. Elektrická výzbroj trolejbusů je řešena ve spolupráci s jinými firmami, např. u nás DP Ostrava, Škoda Plzeň a Cegelec. Pokud je autorem výzbroje Škoda Electric Plzeň, jsou tyto trolejbusy (délky 12, 12 a 18 metrů) také označovány jako Škoda 26 Tr, 27 Tr a 28 Tr.

Polský Solaris se svou typovou řadou Solaris Trollino.

15metrové trolejbusy jezdí v Pardubicích nebo Ústí nad Labem.


Standardní dvanáctimetrové Solarisy z Opavy [10] a z Chomutova (vpravo - vylepšená verze se střešní nástavbou).
Solarisy Trollino staršího provedení, délky 15 m v Ostravě.  [10]


Kloubové ostravské Solarisy délky 18 m se zajímavou střešní nástavbou ukrývající skříně elektrovýzbroje. Na pravém snímku stojí za pozornost i dvojice rychloprůjezdných trolejových výhybek.  [10]


 


Tento ostravský Solaris je vybaven zajímavým pomocným napájením - superkapacitorem. Jedná se vlastně o velký kondenzátor nabíjející se za jízdy a při jízdě mimo trolejové vedení fungující jako náhradní zdroj energie.

Ta modrá věc na střeše vozu, to je superkapacitor.

Zdroj: SPPTD


 

SOR

Také tato česká firma, sídlící ve východočeské obci Libchavy, vyrábí trolejbusy i autobusy a používá stejné karosérie. Elektrickou výzbroj do trolejbusů montuje ve spolupráci s firmou Škoda Plzeň.


Kloubové trolejbusy označované jako Škoda 31 Tr - SOR při uvedení do provozu v Hradci Králové. Rovněž nabízené standardní a třínápravové trolejbusy se někdy také označují jako Škoda 29 Tr a 30 Tr. Kloubové trolejbusy se vyznačují svým pětidveřovým provedením, které umožňuje rychlejší obrat cestujících v zastávkách, ale které však zároveň znamená určité snížení tuhosti karosérie. Verze 12 a 13,5 (obdoba 15) metrů můžou mít třídveřové i čtyřdveřové provedení.

Trolejbusy 31 Tr - SOR v Žilině.


 

Škoda Plzeň

Tradiční český výrobce trolejbusů. Po převedení výroby do Plzně a transformaci firmy se Škoda Electric zaměřuje pouze na vývoj elektrické výzbroje do trolejbusů a nevyvíjí pro ně karosérie. Naopak využívá vyráběných autobusových karosérií. Prvními nízkopodlažními vozidly, které Škoda v 90. letech vyvinula, a zároveň posledními vozidly vyvíjenými kompletně jako trolejbusy včetně karosérie, se stala série Škoda 21 Tr (standardní verze), 22 Tr (kloubová 18m verze) a 23 Tr (zvažovaná a nevyráběná tříčlánková verze). Tato vozidla byla vyvíjena ještě ve starém závodě Škoda Ostrov v areálu Horní Źďár.

Vozy 21 Tr v provozu v Pardubicích.


Ústí nad Labem, vlevo 22 Tr v provozu, vpravo modrý prototyp 22 Tr při zkušebních jízdách [9].


Brněnské 22 Tr.


Vozy 21 Tr - brněnský (vlevo) a plzeňský.


Plzeňská 21 Tr ACI, která umí jezdit bez troleje na pomocný pohon - dieselový agregát. Právě probíhá samočinné natrolejování sběračů pomocí natrolejovacích stříšek.


21 Tr ACI v Hradci Králové na lince do Nového Hradce Králové a Kluků.
V 90. letech zvažovaný, avšak nevyráběný tříčlánkový typ Škoda 23 Tr.


 

Karosa, Iveco, Irisbus

Trolejbusy tohoto označení vznikly spoluprací tradičního českého autobusového výrobce Karosy Vysoké Mýto se Škodou Plzeň. Pojmy Iveco a Irisbus odrážejí vývoj 90. let - začlenění závodu Karosy Vysoké Mýto nejprve pod Renault a pak do mezinárodní skupiny firem a následnou postupnou transformaci, která se promítla i do názvu firmy a jeho výrobků. Městské autobusy a trolejbusy byly jeden čas nabízeny pod názvem Citelis.

24 Tr Citelis Irisbus v Plzni a v Pardubicích.


Zlínská Škoda 25 Tr. [8]

 


25 Tr, tentokrát v novějším provedení a pod označením Citelis Irisbus pro České Budějovice. [8]


Ústecké 25 Tr Citelis Irisbus.


 

Starší trolejbusy

Mimo uvedené typy nalezneme ještě velmi často v našich městech (Brno, Plzeň, Ústí nad Labem, Chomutov...) klasické trolejbusy Škoda 14 Tr (standardní) a Škoda 15 Tr (kloubové), které byly vyráběny v 70. a 80. letech.

V našich městech můžeme stále potkat starší vozy Škoda 14 Tr - na snímku vozy z Pardubic a Mariánských Lázní.


Kloubové 15 Tr z Ústí nad Labem.


 

Tyto vozy jsou dnes jsou již fakticky na ústupu a v podstatě dosluhují. Pomalu se tedy stávají spíše historickými trolejbusy.

 

NAHORU