Trolejbusy v Praze

 

 

 

 

Trolejbusy v Praze dříve

 

Trolejbusy jinde

 

Návrat trolejbusů do Prahy

 

Kolejová doprava

 

Dění v Praze a okolí

 

Web

 

Kontaktní informace

www.trolejbusyvpraze.net

Vytváří:   
Antar       
od roku 2007 

mail:  
antar@trolejbusyvpraze.net

 

 

 

 

Technické informace

Kliknutím na červenožluté záhlaví
"Trolejbusy v Praze"
se vždy dostanete na úvodní stranu.

 

 

 

 

Externí odkazy

 

 

 

Trolejbusy ve filmu

Další filmy


Pan Tau a první dobrodružství

1966, režie Jindřich Polák

Pilotní film, natočený původně pro Německo, "nultý díl", který vlastně zahajoval celou slavnou seriálovou řadu pro děti. A taky nejspíš jediný díl z tohoto seriálu, ve kterém si zahrály pražské trolejbusy "v akci". Není divu, další díly Pana Tau se natáčely v rozmezí let 1970-1978 a tedy buď v závěrečné fázi existence provozu, nebo již po jeho zrušení. (V dalších dílech seriálu se sice trolejbusy a trolejbusové tratě také vyskytují, ale ty jsou převážně z jiných měst.) Scéna s pražským trolejbusem se převážně odehrává v Ruské ulici v úseku Zdravotní ústav - Průběžná, ovšem ve filmu jsou i záběry odjinud - např. ze Slezské a Benešovské ulice.

 

Prostranství před dnešním Krajským soudem (ve filmu jde o banku), na křižovatce ulic Blanická, Slezská a Římská. Protější cihlová budova je Zemědělská akademie. Před ní vidíme oblouky trolejové stopy smyčky Náměstí Míru, vedoucí od vinohradského divadla a na snímku vycházející z Římské ulice.


Pohled do Blanické ulice, v pozadí opět budova Krajského soudu. Zcela vlevo nad logem televizní stanice je vidět oblouková armatura trolejbusové stopy, kterou se z Římské vyjíždělo do Slezské ulice.


Tady vlastně začíná scéna s trolejbusem. Kluk (Vladimír Horka) přichází na trolejbusovou zastávku Kremelská. Komunikace v popředí je Ruská ulice ve Strašnicích. Protější domy - to je dnešní Litevská (tehdy Kremelská) ulice, vedoucí na Kubánské náměstí.


Pohled na jízdní řád, typickou čekárnu té doby a stejně typické lavičky. Dnes již tato zastávka neexistuje, současné zastávky na Ruské jsou zcela jinde.


Kluk nalézá figurku pana Tau. V pozadí, v protilehlé zastávce, stojí trolejbus jedoucí ke smyčce Strašnice, Průběžná.


Příjezd trolejbusu. Jedná se o vůz Tatra T 400 číslo 9360.


Nástup zadními dveřmi. Je vidět charakteristické provedení bočnice trolejbusu s dvojicí zadních náprav.


Pohled do interiéru trolejbusu. Koženková sedadla ve dvou výškových úrovních byla také charakteristickým rysem trolejbusů Tatra T 400. Vpravo je vidět pracoviště průvodčího - stolek se zvýšenými okraji, což mj. snižovalo riziko rozsypání mincí po podlaze. Kluk odloží aktovku s figurkou na sedadlo vlevo a jde si koupit jízdenku...


V tu chvíli se pan Tau zhmotní do své "velké" podoby, kterou ztvárnil Otto Šimánek, což nám dívá možnost prohlédnout si celý interiér včetně kabiny řidiče, stropu a zádržných tyčí.


Průvodčí při práci. Je vidět hnědé provedení zádi vozu. Zvětšení pana Tau se samozřejmě neobejde bez problémů při odbavení, neboť pan Tau nezná peníze.


Ale kluk vše vyřeší a odbavení cestující usedají. Za nimi je vidět Murmanská ulice, vedoucí na Kubánské náměstí. Což je ovšem proti místu nástupu o pár set metrů zpět proti směru jízdy ke smyčce Průběžná. Scéna se točila v úseku Orionka - Průběžná, a to v obou směrech.


Následuje návod, jak unést trolejbus. Zabušení deštníkem do stropu...


...A sběrače vypadnou z troleje. Vidíme jedno z možných provedení pevného trolejového závěsu s krátkými svorkami. Pružné závěsy se na této trati nepoužívaly, stejně jako na většině tratí v Praze.


Řidič si natahuje rukavice a jde ven. Vidíme číslo vozu, tvořené již novějšími obtisky. Zcela vpravo nahoře je vidět vysouvací směrovka, která byla předchůdkyni dnešních světelných blinkrů. Ty byly montovány na tyto trolejbusy až později.


Zásahem pana Tau se trolejbus dává sám do pohybu. Dveře se zavřou a vozová četa zůstává venku. Je to pořád Ruská ulice, ale v opačné směru jízdy, ke smyčce Průběžná. V pozadí za stromy je areál nemocnice na Vinohradech.


Trolejbus bez řidiče i průvodčího jede se staženými sběrači, poháněn alternativně, magickou silou pana Tau. Takže vidíme další provedení trolejového převěsu, tentokrát s poněkud modernějšími pevnými závěsy a delšími svorkami. A taky hlavice sběračů s pražskými křidélky. 


Krátký pohled na opuštěné stanoviště řidiče.


Tohle vypadá, že to bylo natočeno již za Orionkou ve směru do centra - ve Slezské ulici. Pan Tau se zrovna chystá "promítat" obrázky na sklo.


Tohle už je záběr ze zastávky Zdravotní ústav ve směru Průběžná. Trolejbus jede od Benešovské ulice. Zastávkový sloupek je patrně původní, jen byla zakryta charakteristická cedule "STANICE TROLEJBUSŮ", a nahrazena prostým symbolem "S" - nezapomeňme, že první díl byl určen pro Německo. Zajímavá jsou čísla linek - v tomto stavu (linky 51 a 60) bylo linkové vedení trolejbusů až od 24.1.1967, jako rok výroby filmu je ovšem uveden rok 1966. Trefili se filmaři náhodou, nebo se nějaké záběry točily již na jaře 1967?


Těsně před zastávkou trolejbus uhne doprava a objede středový ostrov křižovatky, přesně tak, jak se to dělalo v roce 1947, kdy zde byla smyčka Zdravotní ústav. Vidíme i číslo linky 60.


Opět kousek jízdy zcela mimo trolejové vedení - a bez řidiče. V pozadí vršovická část Ruské ulice.


Mezi hlavami překvapených cestujících na zastávce se objeví nejen zastávkový sloupek, ale i poměrně detailní záběr rozjezdové trolejové výhybky před křižovatkou s Bělocerkevskou ulicí. Levá větev výhybky vedla Ruskou ulicí do Strašnic na Průběžnou, pravá stopa odbočovala po několika desítkách metrů do Bělocerkevské ulice a dále k vozovně Bohdalec.


Konec cesty. Kluk i pan Tau vystupují předními dveřmi (ty byly za provozu většinou určeny pouze pro řidiče). Podle dost svažité ulice to je zřejmě kdesi ve Vršovicích nebo na Žižkově. Vidíme mj. detail čela trolejbusu a linkovou orientaci.


Trolejbus je na ulici ponechán svému osudu a oba aktéři odcházejí přes ulici do blízkého domu.
 

Celá sekvence (soubor .avi - 99,5 MB)

 

Další filmy

 

NAHORU